• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas iš populiariausių patiekalų Vokietijoje yra kebabas, čia vadinamas, doner kebabu arba tiesiog doneriu. Šis turkiškas patiekalas išpopuliarėjo ne tik dėl skonio ir greito paruošimo, bet ir gana mažos kainos.

Vienas iš populiariausių patiekalų Vokietijoje yra kebabas, čia vadinamas, doner kebabu arba tiesiog doneriu. Šis turkiškas patiekalas išpopuliarėjo ne tik dėl skonio ir greito paruošimo, bet ir gana mažos kainos.

REKLAMA

Tačiau dabar Vokietijoje vis didesnes aistras kelia jų brangimas arba „donerfliacija“.

Didžiausia leidžiama kaina – 4,9 euro

Per daugelį metų doner kebabas, kurį į Vokietiją atvežė imigrantai iš Turkijos, tapo pagrindiniu pigaus gatvės maisto patiekalu.

Tačiau pastaruoju metu šio patiekalo įperkamumas sumažėjo, nes per dvejus metus jo kainos išaugo daugiau nei dvigubai, rašo vietos žiniasklaida.

Dėl didėjančių atlyginimų ir brangstančių energijos produktų, prie ko prisidėjo geopolitinė įtampa ir karas Ukrainoje Vokietijos kancleris Olafas Scholzas kebabų brangimą pavadino „donerfliacija“.

REKLAMA
REKLAMA

Vokietijos politikai, ypač kairiųjų pažiūrų, ėmėsi šio klausimo ir pasiūlė nustatyti doner kebabų kainų ribą, panašiai kaip reguliuojamos būsto nuomos kainos kai kuriuose šalies regionuose.

REKLAMA

Pavyzdžiui, partija „Die Linke“ siūlo nustatyti 4,90 euro kainų ribą, o jaunimui ir socialiai remtiniems asmenims – net 2,90 euro.

Kebabų pardavimai Vokietijoje siekia 7 mlrd. eurų per metus, o šalyje kasmet suvartojama 1,3 mlrd. kebabų, todėl, „Die Linke“ skaičiavimais, tokia subsidijų programa kainuotų 4 mlrd. eurų per metus.

Prie politinių diskusijų dėl kebabų kainos nemažai prisidėjo tai, kad ši tema ypač populiari tarp jaunų žmonių, kurie apie tai daug diskutuoja socialiniuose tinkluose.

REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai šį pigų gatvės maistą mėgstantys vokiečiai prisimena Angelos Merkel laikus (daugelyje nuotraukų matyti, kaip buvusi kanclerė pjausto mėsą ant iešmo), kai kebabai kainavo 3 eurus.

Tikisi, kad ilgainiui kaina kiek sumažės

Tarsi žibalas į ugnį buvo ir kanclerio Olafo Scholzo žinutė socialiniuose tinkluose, kad viena iš „donerfliacijos“ priežasčių yra rusiškų dujų atsisakymas po Vladimiro Putino invazijos į Ukrainą.

„Aš moku 8 eurus... pakalbėkite su Putinu, noriu mokėti 4 eurus“, – komentavo vienas internautas, bet kancleris atmeta kainų kontrolę kaip „neįmanomą įgyvendinti“ laisvoje rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patys donerio pardavėjai apgailestauja, kad negali daryti įtakos kainoms, nurodydami tokius veiksnius kaip nuomos, energijos ir maisto brangimas, ko jie negali kontroliuoti.

Denizas, donerio pardavėjas netoli Berlyno Friedrichstrasse stoties, kur kaina per dvejus metus pakilo nuo 3,90 euro iki 7 eurų, „The Guardian“ sakė: 

„Tai, kad donerio kaina pakilo nuo 3,90 euro iki 7 eurų, yra labai svarbu: „Žmonės mums nuolat kalba apie donerfliaciją, tarsi mes juos apgaudinėtume, tačiau tai visiškai nepriklauso nuo mūsų.“

Jis pridūrė: „Buvome priversti didinti kainą dėl sprogstančių nuomos, energijos ir maisto kainų.“ 

Jis ir kiti kebabų pardavėjai pesimistiškai tikisi, kad artimiausiu metu kainos grįš į normalias vėžes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų